Metalizacja (metalizacja natryskowa)

Malcon oferuje usługi metalizacji natryskowej powierzchni każdego rodzaju, nie tylko tych, wykonanych ze stali.

Metalizacja natryskowa jest procesem, wykorzystywanym do nanoszenia powłok z metali na konstrukcje, które są wielkogabarytowe. Nie zanurzymy przecież mostu w wannie z płynnym metalem. Dlatego mamy nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają sprawne i szybkie usługi w tym zakresie. Malcon oferuje usługi metalizacji natryskowej powierzchni każdego rodzaju, nie tylko tych, wykonanych ze stali.

Realizujemy zlecenia, wykorzystując fachową wiedzę oraz specjalistyczny sprzęt przy odpowiednio wykwalifikowanej kadrze. Oferujemy metalizację natryskową na najwyższym poziomie, która zadowoli każdego wymagającego klienta. Na czym polega metalizacja natryskowa? W jakim celu stosuje się takie rozwiązania? Przekonaj się, dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z usługi, jaką jest metalizowanie.

Na czym polega metalizacja natryskowa?

Metalizacja jest procesem, więc musi przebiegać według ściśle ustalonych etapów, które zapewnią wyczekiwany efekt końcowy. Metalizacja natryskowa polega na takich krokach, jak:

 • Zabezpieczenie elementów danej konstrukcji
 • Przygotowanie konstrukcji, poprzez np. śrutowanie
 • Mieszanie proszków metalu w odpowiednich proporcjach, w celu uzyskania powłoki, gotowej do nałożenia na konstrukcję
 • Natryskiwanie powłoki metalowej w formie strumienia cząstek na powierzchnię danej konstrukcji

Oferowana przez nas metoda metalizowania, może być wykorzystana przy różnego rodzaju konstrukcjach, czy elementach z wszelkich tworzyw,  ponieważ nie naraża materiału na dodatkowe naprężenia. Z powodzeniem wykorzystujemy ją w przypadku takich tworzyw, jak stal, gips, beton czy nawet szkło. Najczęściej metalizacja jest stosowana przy mostach, czy dużych zbiornikach metalowych.

Metalizacja natryskowa – jakie metody oferujemy?

Malcon oferuje natryskiwanie cieplne nie tylko dużych obiektów, jak mosty, czy inne, potężne konstrukcje, ale także mniejszych elementów obiektów czy urządzeń. Do metalizowania wykorzystujemy specjalne palniki. Odpowiednie źródło ciepła umożliwia rozprowadzenie powłoki i jej przyczepność do powierzchni. W tym celu wykorzystujemy metalizację natryskową, w zależności od rodzaju użytego źródła ciepła, czyli palnika. Oferujemy takie rodzaje metalizacji, jak:

 • Natryskiwanie płomieniowe, czyli inaczej gazowe, wykorzystujemy przy tworzeniu powłoki metalu, poprzez rozpylony materiał – drut lub proszek.

Natryskiwane płomieniowe zalecamy do większości materiałów metalowych oraz ceramicznych, jak tlenek chromu, czy tlenek aluminium. Źródłem ciepła jest w tym przypadku gaz palny, czyli wodór, propan lub acetylen. Do wykonania usługi w tym zakresie, wykorzystujemy pistolet metalizacyjny.

 • Natryskiwanie łukowe , w którym wykorzystujemy łuk elektryczny. Temperatura urządzenia jest w tym przypadku wyższa, niż przy metodzie natryskiwania płomieniowego.

Technika natryskiwania łukowe zapewnia wysoką wydajność, dlatego zalecamy ją do nakładania powłok antykorozyjnych – aluminiowych oraz cynkowych, szczególnie na dużych konstrukcjach. Doskonale sprawdza się także do powłok regeneracyjnych. Źródłem ciepła jest specjalny łuk elektryczny.

 • Natryskiwanie plazmowe, w którym wykorzystujemy zjonizowany gaz poprzez strumień plazmy niskotemperaturowej.

Metoda pozwala na stopienie praktycznie każdego metalu, który jest w formie proszku. Źródłem ciepła jest wtedy gaz plazmo twórczy, czyli argon lub azot. Natryskiwanie plazmowe stosujemy w takich gałęziach przemysłu jak hutnictwo czy  energetyka. Również w przemyśle samochodowym oraz chemicznym, czyli wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości powłoki, które nie mogą być uzyskane przez wysoką temperaturę.

W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, takich jak np. mosty, oferujemy usługę, jaką jest metalizacja natryskowa cynkiem, na którą składa się kilka ważnych etapów działania:

 • Czyszczenie strumieniowo-ścierne konstrukcji stalowych
 • Metalizacja natryskowa – nakładanie powłoki metalowej na powierzchnię konstrukcji
 • Uszczelnianie powłoki natryskowej przez nałożenie odpowiednich powłok malarskich

Nasze kompleksowe usługi wykonujemy poprzez użycie odpowiedniego sprzętu do metalizacji natryskowej cynkiem.

Cena metalizacji natryskowej

Metalizacja natryskowa jest nowoczesnym procesem, do którego używamy  technik, dających oczekiwane efekty tego typu pracy. Cena metalizacji natryskowej jest zależna od wielu czynników, takich jak:

 • Wielkość obiektu czy danej konstrukcji
 • Rodzaj obiektu
 • Wykorzystana technika metalizacji natryskowej
 • Czas wykonania usługi
 • Miejsce wykonania usługi metalizacji natryskowej

Podchodzimy do każdego zlecenia profesjonalnie i odpowiedzialnie. Cena metalizacji natryskowej jest więc ustalana indywidualnie z każdym klientem, z uwzględnieniem wszystkich istotnych czynników oraz  potrzeb klienta.

Malcon oferuje kompleksowe usługi  metalizacji natryskowej konstrukcji stalowych. Warto wykonać metalizację natryskową z pomocą naszych fachowców, którzy w pełni bezpieczny sposób zajmą się każdą konstrukcją. Jeśli szukasz profesjonalnej obsługi, która zagwarantuje ci wydajność, trwałość oraz najwyższą jakość, pod każdym względem  – już dziś skorzystaj z szerokiej oferty firmy Malcon.

Top